Syys­ko­kouk­seen osal­lis­tui 73 hen­ki­löä

Ryhmäkuva palkituista henkilöistä.

Kuvassa vasemmalta alkaen syyskokouksen palkitsemia henkilöitä: Raija Leppänen, Pirjo Pilhjerta, Ritva Salonen, Hanna Kaikkonen, Leena Yrjänäinen, Antti Yrjänäinen, Arto Kurvinen, Reino Leppänen, Pekka Sutinen ja Mari Ojala. Kuva: Minna Kajosalmi

Tampereen seudun Näkövammaiset ry:n syyskokous pidettiin lauantaina 23.11.2019 Loma- ja kurssikeskus Koivupuistossa. Kokouksessa hyväksyttiin toimintasuunnitelma ja talousarvio, valittiin uusia hallituksen jäseniä sekä jaettiin ansiomerkkejä ja huomionosoituksia.

Kokouksen avasi yhdistyksen puheenjohtaja Esko Jantunen. Kokoukseen osallistui 61 yhdistyksen varsinaista jäsentä, viisi kannatusjäsentä sekä seitsemän muuta henkilöä. Ennen kokousta oli tarjolla lounas.

Kokouksessa jaettiin Näkövammaisten liiton myöntämät ansiomerkit. Pronssisen ansiomerkin 10 vuoden ansioista saivat: Arto Kurvinen, Irja Pentti, Pirjo Pilhjerta, Pekka Sutinen ja Sisko Virkkunen. Hopeisen ansiomerkin 20 vuoden ansioista saivat: Hanna Kaikkonen ja Anneli Vessari. Kultaisen ansiomerkin 30 vuoden ansioista saivat: Raija Leppänen, Reino Leppänen, Mari Ojala, Ritva Salonen, Antti Yrjänäinen ja Leena Yrjänäinen

Lisäksi jaettiin huomionosoituksia yhdistyksen jäsenille: Mari Koskiselle kansainvälisestä keilailumenestyksestä sekä Kari Holmelalle ja Juha Perttulalle pohjoismaisesta shakkimenestyksestä. 

Kokouksen puheenjohtajaksi valittiin Kari Vähänen. Sihteerinä toimi toiminnanjohtaja Päivi Meduri. Kokouksessa kuultiin hallituksen katsaus toimintaan ja tileihin syyskuun loppuun mennessä. Päätettiin yhdistyksen jäsenmaksut ja palkkiot sekä hyväksyttiin toimintasuunnitelma ja talousarvio vuodelle 2020 hallituksen esityksen mukaisina. 

Hallitukseen valittiin kaksivuotiskaudelle 2020–2021 Markku Runtti, Harri Ivonen, Ossi Särkinen ja Juha Perttula sekä yhdeksi vuodeksi 2020 Ritva Salonen. Hallituksessa jatkavat vuonna 2020 puheenjohtaja Esko Jantunen sekä jäsenet Pauliina Hatunen, Arto Kurvinen ja Raija Rihkajärvi.

Näkövammaisten liiton valtuustoon kaudeksi 2020–2024 valittiin Ossi Särkinen, Harri Ivonen ja Esko Jantunen sekä varajäseniksi kutsumisjärjestyksessä Raija Rihkajärvi, Markku Runtti ja Arto Kurvinen.

Yhdistyksen tilintarkastajaksi syyskokous valitsi Tampereen DS Palvelu Oy:n.

Teksti: Päivi Meduri